ANA SAYFA
KURUMSAL
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Para Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HABERLER
DUYURULAR
BASINDA BİZ
Yazılı Basın
Dijital Basın
Radyo Programları
TV Programları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
Kortların yıldızı Rio’da kürsüyü hedefliyor
Kadınlar tekerlekli sandalye tenisinde 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na kota alarak bir ilki gerçekleştiren milli sporcu Büşra Ün, olimpiyatlardan madalyayla dönmek istiyor.
29.8.2016
Brezilya'da 7-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Rio Paralimpik Oyunları öncesi son hazırlıklarını Kocaeli'de sürdüren Büşra Ün, yaptığı açıklamada, kampa günde çift antrenmanla devam ettiğini belirterek, yoğun bir programı olduğunu fakat bir hedef koyulduğunda yorulmak gerektiğini söyledi.

Spora lise 1. sınıf öğrencisiyken 2009 yılında başladığını aktaran Büşra, "Ben engellilerin spor yapabildiğini bilmiyordum. O zamanlar engelliler beden eğitimi derslerinde kenarda oturur, oynayanları izlerdi. Ben de öyle bir çocuktum ama artık bu durumdan çok sıkılmıştım." diye konuştu.

 Büşra, bir kış günü gezerken tenis kulübüne denk geldiklerini, içeri girdiğinde kendisine ilk antrenörü olan Amerikalı Diane Fowler'ın numarasını verdiklerini, onunla beraber tenise başladığını anlattı.
Spora ilk başladığı dönemlerde büyük sıkıntılar çektiğini belirten Büşra, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çoğu insan belki de benim buraya kadar gelebileceğimi bile düşünmedi. Yaşadığım çok büyük hayal kırıklıkları oldu. 2012'de sponsor bulamadığımdan turnuvalara gidemedim ve 42. sırada kaldığım için Londra Paralimpik Oyunları'na gidemedim. Turnuvalara katılabilseydim Londra'ya kota hakkı kazanabilirdim. Bu yıl Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve sponsorlarım sayesinde çok fazla turnuvaya gittim. Benim için çok güzel bir yıl oldu."


 "Tesadüfle başladım ve şimdi Rio'ya gidiyorum"

Milli tenisçi Büşra, teniste olimpiyatlara gidebilmek için turnuva turnuva gezip puan toplamak gerektiğini, kendisinin sürenin dolmasına bir hafta kala ilk 30'a girerek kota aldığını işaret ederek, "Tenise başladığımdan beri ülkemi olimpiyatlarda temsil edebilmek en büyük hayallerimden biriydi, 7 yıl oldu. Nereden nereye... Tesadüfle başladım ve şimdi Rio'ya gidiyorum. Çok büyük bir şey benim için." ifadelerini kullandı.
İlk 32 arasında bedensel engeli ağır ikinci sporcu olduğuna işaret eden Büşra, rakibinin, sadece dizinden menisküs ameliyatı geçirmiş birisi de olabileceğine değindi.

Büşra, rakiplerinin çoğuyla bugüne kadar karşı karşıya geldiğini, neredeyse hepsinin oyun tarzını bildiğini vurgulayarak, "Artık geriye tek kalan çalışmak ve iyi stratejiler üretebilmek. Hedefim bayrağımızı göndere çektirebilmek. Çok güzel bir şey, mesela Taha (Akgül) yaptı onu. Bunu ben de yapmak istiyorum. 'Türkiye teniste çok iyi yerlere geldi' desinler istiyorum. Hedefim en yüksek dereceyle dönmek ama spor sonuçta ne olacağını bilemiyoruz. Elimden geleni yapacağım. İnşallah ülkemi çok iyi bir şekilde temsil edebilirim." şeklinde konuştu.

Rio'dan sonraki hedefinin grand slam turnuvalarına katılmak olduğunu belirten Büşra, "Tekerlekli sandalye tenisinde sadece ilk 8 oyuncu katılabiliyor onlara. Şimdi ilk 8'e girmek istiyorum. Bunun dışında akademik hedeflerim de var." ifadelerini kullandı
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Para Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HIZLI MENU
Ana Sayfa
Haberler
Duyurular
Etkinlikler
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
Atıcılık
Atletizm
Bilek Güreşi
Boccia
Halter
Kayak
Masa Tenisi
Okçuluk
Oturarak Voleybol
Para Badminton
TS Basketbol
TS Curling
TS Dans
TS Eskrim
TS Tenis
Yelken
Yüzme
KURUMSAL
Federasyon Personelimiz
Belgeler ve Formlar
Önceki Başkanlar
Yönetim Kurulu
Disiplin Kurulu
Denetleme Kurulu
Genel Mevzuat
Stratejik Plan
Vizyon&Misyon
Tarihçe
Sağlık Kurulu
Email List