ANA SAYFA
KURUMSAL
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HABERLER
DUYURULAR
BASINDA BİZ
Yazılı Basın
Dijital Basın
Radyo Programları
TV Programları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
Başkan Uztürk'ten, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Mesajı
9.5.2020 14:42:00
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Başkan Uztürk, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Birleşmiş Milletler, 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık tarihini ''Uluslararası Engelliler Günü'' olarak kutlanmasına karar vermiş ve her yıl üye ülkeler tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayısta kutladığı Engelliler Haftası vardır. Engellileri Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu, bu haftayı 11 Mayıs’ı Görme Engelliler, 12 Mayıs'ı İşitme ve Konuşma Engelliler, 13 Mayıs’ı Ortopedik Engelliler, 14 Mayıs’ı Zeka ve Ruhsal Engelliler Günü, 15 Mayıs'ı ise Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü olarak kararlaştırmıştır. Bu hafta boyunca engelliliğin nasıl önlenebileceği, onların eğitimi ve sorunlarını konuştukları özel programlar yapmışlardır ve bu sorunların aslında her zaman konuşulmasını istemişlerdir.

Bugün ülkemiz nüfusunun 12.29’u engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu da yaklaşık 9 milyon vatandaşımızın engelli olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla engelli olan vatandaşlarımızın, ailelerinin, yakınlarının ve çevresinin yanı sıra toplumumuzun onları tanıma, kabullenme ve sosyal yaşam içinde olmaları gereken birey olduklarını unutmamaları ve kabul etmeleri gerekir. Yardım ve acıma duygusu yerine onları olduğu gibi kabul etme, eşit şartlardan ve imkanlardan yararlanma, engelli arkadaşlarımızın da toplum içinde daha özgüvenli ve bağımsız olarak yer almalarını sağlayacaktır.

Günümüz itibarıyla Federasyonumuz bünyesindeki birçok branşta yer alan bedensel engelli sporcularımız, Paralimpik Oyunları'nda, Dünya ve Avrupa Şampiyonası'nda, uluslararası turnuvalarda ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler. 2019 yılını 277,5 madalya ile tamamlayan milli sporcularımız, 2020 yılında yoluna 92 madalya ile devam etmektedirler.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan yeni tip koronavirüs (KOVID-19) küresel salgını nedeniyle bu süreç geçici olarak durma noktasına gelmiş olsa da branşlarımızdaki bütün sporcularımız, başta 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları olmak üzere, planlanan tüm organizasyonlar için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu olarak Tokyo Paralimpik Oyunları için hedefimiz ise şu ana kadar atıcılık, atletizm, masa tenisi, okçuluk, tekerlekli sandalye basketbol ve yüzme branşlarında alınmış 31 kota sayımızı 50’ye çıkarmaktır.

Tüm bunların ardından, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle engelli sporlarına büyük değer katan ve içinde bulunduğumuz koronavirüs salgınına rağmen yılmadan mücadelesini sürdüren sporcularımıza, teknik ve idari ekiplerimize, spor kulüplerimiz ile değerli yöneticilerine ve tüm camiamıza şükranlarımı arz ediyorum.

Arif Ümit Uztürk
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HIZLI MENU
Ana Sayfa
Haberler
Duyurular
Etkinlikler
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
Atıcılık
Atletizm
Badminton
Bilek Güreşi
Boccia
Halter
Kayak
Masa Tenisi
Okçuluk
Oturarak Voleybol
TS Basketbol
TS Curling
TS Dans
TS Eskrim
TS Tenis
Yelken
Yüzme
KURUMSAL
Federasyon Personelimiz
Dopingten Korunalım 2019
Belgeler ve Formlar
Önceki Başkanlar
Yönetim Kurulu
Disiplin Kurulu
Denetleme Kurulu
Dopingten Korunalım
Genel Mevzuat
Tarihçe
Sağlık Kurulu
Email List