ANA SAYFA
KURUMSAL
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HABERLER
DUYURULAR
BASINDA BİZ
Yazılı Basın
Dijital Basın
Radyo Programları
TV Programları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
Etkinlikler
BİLEK GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun 2015 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası 25-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Karabük Merkez Spor Salonunda yapılacaktır.
25.4.2015
BİLEK GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YARIŞMA GENELGESİ

- ( DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ ) -


Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun 2015 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası 25-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Karabük Merkez Spor Salonunda yapılacaktır.
1. Yarışmaya 2015 yılı lisansları vizeli olan sadece Bedensel Engelli (Bay, Bayan) sporcular katılabilecektir. Yarışmaya katılacak sporcular en az %25 oranında bedensel engelli olmalı ve bedensel engelli olduklarını yetkililer tarafından istendiğinde Devlet Hastanesinden alınmış Engel Oranı Yazılı Bedensel Engellidir ibaresi taşıyan rapor ile belgelemek zorundadır. Görme, İşitme ve Zihinsel (Özel Sporcular) Engelli Sporcular kesinlikle yarışmalara alınmayacaktır.
2. Bedensel Engelli oldukları görsel olarak tespit edilemeyen sporcuların engelliliğinin belirlenmesinde yarışma yerinde bu konuda eğitim almış olan Fizyoterapistin kararları geçerli olacaktır.
3. Yarışma, Uluslararası Bilek Güreşi Federasyonunun (WAF/World Armwrestling Federation) kurallarına ve Bilek Güreşi Yarışma Yönergesine göre yapılacaktır.
4. Engelli Kategorileri.
ARM I (Bedensel Engelliler – Oturarak yarışanlar)
* Erkekler 55 Kg 65 Kg 75 Kg +75 Kg
* Bayanlar 65 Kg +65 Kg
ARM II (Bedensel Engelliler – Ayakta Yarışanlar)
* Erkekler 60 Kg 70 Kg 80 Kg 90 Kg +90 Kg
* Bayanlar 65 Kg +65 Kg
* Genç Erkekler 55 Kg +55 Kg
* Genç Bayanlar 50 Kg +50 Kg
Bedensel Engelliliğin tanımı
* 1. Diz üstünden tek bacak ampute olmak,
* 2. Tek veya her iki diz altından ampute
* 3. Doğuştan kol veya bacakların bir kısmının olmaması (Tek veya çift Diz üstü veya diz altı)
* 4. Sağ veya sol bacak arasında en az 7 cm kısalık farkı olmalı
* 5. Omurilik yaralanması sonucu yada çocuk felci sonucu engelli olmak
* 6. Kas hastalığı sonucu bacak kaslarının dejenere olması veya dermansız kalması, omurga açıklığı, bağışıklık sistemindeki problem sonucu kas gücünün kaybedilmesi sonucu engelli olmak
* 7. Alt ekstremitede şiddetli eklem kısıtlaması olmalı
* 8. Beyin rahatsızlığı sonucu kas gücünün kaybedilmesi, kısmi felç, el ve ayakların çarpılması (burulması)
* 9. Yaralanmaya bağlı beyin hasarı sonucu bacak gücünün kaybı.
* Not : Ampute sporcular bacak protezi kullanabilirler.
* Ampute durumuna göre sporculara eklenecek ağırlık ölçüleri
* * Her bir ayak bileği amputasyonu için :
* tüm kategorilerde 0,5 kg
* * Her bir diz altı amputasyonu için :
* 67kg sporculara kadar 1 kg
* 67.01kg ve üzeri sporcular için 1.5 kg
* * Her bir diz üstü amputasyon için:
* 67kg sporculara kadar 1.5 kg
* 67.01kg ve üzeri sporcular için 2 kg
* * Her bir kalça amputasyonu için:
* 67kg sporculara kadar 2.5 kg
* 67.01kg ve üzeri sporcular için 3 kg
5. Sporcular yarışmada eşofman, T-Shirt (kısa kollu) ve spor ayakkabısı giymek zorundadır. Bu malzemeleri sporcular kendileri temin edeceklerdir. Kulüp Sporcuları Kulüplerinin forması ile ferdi sporcular ise düz ve tek renkli T-Shirt ile yarışabilecek ve T-shirt’lerinin üzerinde hangi ilden katıldıklarını gösteren ibare yer alacaktır. Yarışmalarda Milli Takım Formaları kesinlikle giyilmeyecektir.
6. Sporcuların el tırnaklarının uzun olmaması gereklidir. Ayrıca sporcular yarıştıkları kola her hangi bir takı (künye, saat, yüzük vb.) takmayacaklardır.
7. Yarışma için anons edilen sporcu 1 dakika içerisinde masaya gelecektir. Bu zaman içerisinde masaya gelmeyen sporcu yenik sayılacaktır. Bir sporcu, müsabakadan çıkıp tekrar müsabaka yapması gerekiyorsa 2 dakika dinlenme süresi kullanacaktır. Eğer sporcu 2 dakika içerisinde masaya gelmezse mağlup ilan edilecektir.
8. Yarışmalarda itiraz 350,00 TL. karşılığında kafile başkanı veya sporcunun antrenörü tarafından yazılı olarak yapılacaktır. İtiraz değerlendirme sonunda itirazı yapan haklı çıkarsa alınan ücret iade edilecektir. Aksi takdirde alınan ücret Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu hesabına yatırılacaktır.
9. Yarışmalarda ilk üç dereceye giren sporculara madalya verilecektir.
10. Yarışmalarda kategorilerde sporcu sınırlaması olmayacaktır.
11. Yarışmalara iştirak edecek kulüpler ile ferdi sporcular bulundukları İlin İl Spor Müdürlüğüne kafile listelerini onaylatarak onaylı listeleri en geç 17 Nisan 2015 tarihine kadar Federasyona göndereceklerdir. (Faks 0312 311 68 52)
12. Yarışmalarda sporcu tartı ve klasifikasyon ölçümleri 24 Nisan 2015 günü saat 16.00 – 18:00 saatleri arasında yapılacaktır. Tartıda kilo toleransı olmayacaktır. Tartı Karabük spor salonunda yapılacaktır.
13. İl Müdürlüklerince onaylanan kafile listelerinde silinti, karalama, kişi eklemesi ve çıkarılması yapılmayacaktır. Üzerinde tahrifat yapılmış listeler geçersiz sayılacak ve listedeki sporcular yarışmaya alınmayacaktır.
14. Yarışmalar sonunda Bilek Güreşi Teknik Kurulunca belirlenen aday milli takım kadrosu, Yönetim Kurulunun onayından sonra ilan edilecektir. Milli Takıma seçilen sporcular uluslararası yarışmalar için sıklet değiştiremez.
15. Kafileler yarışmaya gelirken 2-4 sporcuya kadar 1 antrenör (antrenör olmazsa 1 idareci) ile 4 sporcudan fazla olursa 1 antrenör ve 1 idareci ile yarışmalara iştirak edebilirler.Antrenör olarak geleceklerde vizesi geçerli antrenörlük belgesi aranacaktır.Sıkletlerinde ilk 5 dereceye giren bay ve bayan sporculara ve bu sporcuların 1 idareci 1 antrenörlerine yolluk ve yevmiyeleri federasyonca ödenecektir.
16. Yarışmalardan diskalifiye olan sporculara harcırah ve ulaşım ücreti ödenmeyecek olup sporcu hakkında gerekli disiplin işlemleri yapılacaktır.
17. Teknik toplantı 24 Nisan 2015 günü saat 19.00’da Nafiz Kayalı Gençlik Merkezinde yapılacak olup, 26 Nisan 2015 günü yarışmalar bitiminde ödül töreni yapılacaktır.
18. Federasyonumuz bilgi formlarında kullanılmak üzere, tüm sporcu ve antrenörlerimizin birer adet fotoğraf getirmeleri gerekmektedir.
19. Müsabakalarda doping testi uygulaması yapılacaktır. Test için numune vermekten imtina eden sporcular ve yapılan testler sonucunda pozitif çıkan sporcular Federasyonun Disiplin Yönergesinin ilgili maddelerince cezalandırılacaklardır.
20. Bu yarışma genelgesinde yer almayan konularda, Federasyon Başkanı adına Bilek Güreşi Teknik Kurulu karar verecektir.
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HIZLI MENU
Ana Sayfa
Haberler
Duyurular
Etkinlikler
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
Atıcılık
Atletizm
Badminton
Bilek Güreşi
Boccia
Halter
Kayak
Masa Tenisi
Okçuluk
Oturarak Voleybol
TS Basketbol
TS Curling
TS Dans
TS Eskrim
TS Tenis
Yelken
Yüzme
KURUMSAL
Federasyon Personelimiz
Belgeler ve Formlar
Önceki Başkanlar
Yönetim Kurulu
Disiplin Kurulu
Denetleme Kurulu
Genel Mevzuat
Stratejik Plan
Vizyon&Misyon
Tarihçe
Sağlık Kurulu
Email List