ANA SAYFA
KURUMSAL
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
TS Basketbol
Atıcılık
Bilek Güreşi
Okçuluk
Yüzme
Yelken
TS Tenis
Badminton
Atletizm
Oturarak Voleybol
Masa Tenisi
Halter
Boccia
Kayak
TS Dans
TS Curling
TS Eskrim
HABERLER
DUYURULAR
BASINDA BİZ
Yazılı Basın
Dijital Basın
Radyo Programları
TV Programları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
Branşlar - Badminton
Badminton
BEDENSEL ENGELLİ BADMİNTON VE SPORCU SINIFLANDIRMASI

GİRİŞ

Engelliler toplum içerisinde var olduklarını çeşitli etkinliklerle bizlere aynı ihtiyaçlara sahip olduğumuzu göstermektedirler. Bu etkinliklerin en başında da spor gelmektedir. Son zamanlarda özellikle uygulanan politikalar ve sağlanan imkânlarla sporla ilgilenen engelli sayısı hızla artmaktadır. Bu ilgi sonucunda; engellilere spor yaptırmada, özellikle fiziki şartlarda çok eksiğimiz olduğu gerçeğini de tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır. Gerek spor salonları, ulaşım ve çevresel etkenlerin engellilerin ihtiyacına cevap veremeyecek düzeyde olması veya kısıtlı imkânlar sağlaması günden güne artan engellilerin spor ilgisinin sürekliliğini tehlikeye düşürmektedir.

Spor engelliler için yarışmadan daha çok bir rehabilite ve tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelli sporlarında rekabet ve mücadele, sağlam sporculara göre daha medeni ölçülerde sporun gerçek amacına hizmet etmektedir.

Engellilerde spor konusu son yıllarda çok önem kazanmıştır. Her engellinin bir şekilde sporla ilgilenmesi sağlanarak yaşama azminin artırılması ve toplum entegrasyonunu sağlama da önemli adımlar atılmıştır. Bedensel engelli bireylerinde spor yapma ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla, farklı engel sınıfına sahip engellilerin kendi dengindeki engellilerle yarışmaları sağlanmıştır.

HERKES İÇİN BADMİNTON

Badminton, az sayıda sporcu ile oynanabildiği için istenildiği zaman partner bulunabilir. Sakatlık riski yok denecek kadar azdır. Diğer raket sporlarına göre pahalı malzemelere sahip değildir. Sportif özelliklerin neredeyse tamamını taşıdığından tercih edilen bir branştır. Sporcuların fiziki yapıları Badminton sporun da her zaman önemli değildir. Değişik fiziki yapıya sahip tüm sporcular Badminton oynayabilir. Özellikle çocukların gelişimi açısından çok önemlidir. Her yaştaki insanlar Badminton oynayabilir. Bayan ve erkeklerin birlikte müsabakalarda yer alabildiği nadir spor dallarındandır. Rekreasyon amaçlı olarak, plajlar, parklar ve kamp gibi yerlerde çok rahatlıkla oynanabilir. Bedensel, İşitme ve Zihinsel Engelli bireyler engel durumlarına özgü kurallarla Badminton sporunu kolayca yapabilmektedirler.ENGELLİLİK, SPOR YAPMAYA ENGEL DEĞİLDİR.

Bedensel engellilerde Badminton müsabakaları ilk kez, Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında engelli kalan savaş gazilerinin ve daha sonra ki yıllarda da diğer engellilerin, öncelikle rehabilite edilmesi sonra müsabık olarak spora başlatılması amacıyla kurulan İngiltere’nin Stoke Mandevilla Merkezinde 1995 yılında mütevazi denecek bir sayıda sporcu ile başlamıştır. Şimdilerde ise, katılım hem sporcu hem de ülke sayısı olarak hızla artmaktadır. Henüz Paralimpik olmayan Bedensel Engelliler Badminton müsabakaları, çok yoğun çalışmalar sonucunda 2016 yılında Paralimpik oyunlara dahil edilecektir. Ülkemizde ise, ilk çalışmalar Mart 2009 yılında Birol Çağlar ve kurs hocası Ahmet Bozdam tarafından Ankara ili Elmadağ da açılan Bedensel Engelliler Badminton Antrenör ve hakem kursları ile başlamıştır.

DERECELER

Milli Takımımız ilk kez üç sporcu ile katıldığı 21- 24 Mayıs 2009 tarihlerinde Dortmund’da yapılan 9. Uluslararası Bedensel Engelliler Badminton Şampiyonası’nda 1 birincilik, 2 ikincilik ve bir de 3. lük alarak üstün bir başarı göstermiştir. Bu tarihten önce Almanya da yaşayan ve uzun süre Almanya adına yarışan Tekerlekli Sandalye Sporcumuz Avni Kertmen’in Dünya ve Avrupa şampiyonlukları da bulunmaktadır. 7-12 Eylül 2009 tarihlerinde iki sporcu ile katıldığımız Güney Kore de yapılan Bedensel Engelliler Dünya Badminton Şampiyonasında bir gümüş birde bronz madalya alarak başarımızı bir kez daha gösterdik.Son olarak mart 2011 de İspanya da yapılan Uluslar arası Engelliler Badminton Turnuvasında 6 sporcu ile katılarak 15 madalya kazanılmıştır.

2012 yılında Guatemala da yapılan Dünya şampiyonasında 4 sporcu ile katıldığımız müsabakalar sonucunda 1 Dünya şampiyonluğu,1 Dünya ikinciliği ve 6 da Dünya üçüncülüğü kazanarak çok büyük bir başarı elde ettik.

Badmintonda resmi yarışmalar kapalı alanlarda oynanır. Bu arada rekreasyon amaçlı ve plajlarda da yarışmalar özel şartlarda yapılabilmektedir. Bedensel engellilerde Badminton müsabakaları da yine kapalı alanda yapılmaktadır. Bedensel Engelliler Badminton müsabakaları, Tekerlekli Sandalye Badminton da, BMW2 ve BMW3 olmak üzere iki sınıflandırma da, Ayakta oynanan Badminton da, BMSTL1, BMSTL2 ve 2a, BMSTL3 ve 3a, BMSTU4 ve BMSTU5 sınıflandırmalarında ve Cüceler de ise iki sınıflandırma üzerinden düzenlenmektedir. Sporcu sayısının durumuna göre bu sınıflandırmalar en yakın sınıflandırmayla birleştirebilir hatta bayan sporcu sayısı çok az ise onlara en yakın erkek sporcu sınıflandırması ile yarışmalara alınabilir.

Ayakta oynanan ve Cüceler sınıflandırmalarındaki müsabakalar da saha zemini için, hazır kortlar ve müsabaka yapılabilecek her türlü zemin uygun olabilirken Tekerlekli Sandalye ile oynanan müsabakaların oynanacağı saha zemini ise, yumuşak veya tekerleklerin hareketini engelleyecek bir yüzey olmamalıdır. Tekerlekli Sandalye müsabakaları için parke uygun bir zemindir. Hazır Badminton kortları tekerlerin hareketlerini kısıtladığından uygun bir oyun zemini değildir.

SINIFLANDIRMALARA GÖRE SAHA ÖLÇÜLERİ

Badminton müsabakalarında saha ölçüleri Bedensel Engellilerin engel sınıflandırmalarına göre değişiklik göstermektedir. Tekerlekli Sandalye BMW2 ve BMW3, Ayakta oynanan Badminton BMSTL1,2a ve 2 sınıflandırmaları ve Cücelerin boyu 1.20 m. den aşağı olanlarda oyun alanı yarım korttur. Ancak, Tekerlekli Sandalye ve boyu 1.20 metre aşağısında bulunan cücelerde,ayakta oynayan bedensel engelli sporculardan farklı olarak, file ve servis çizgisi arasındaki alan, müsabakanın her anında oyun dışı sayılır.Ayakta oynanan BMSTL3a, BMSTL3, BMSTU4, BMSTU5 ve erkeklerde 140 cm. bayanlarda 135 cm. boyları olan cücelerin sınıflarındaki Badminton oyununda kort normal boyutlardadır ve 13.40 m. uzunluğundadır. Genişlik teklerde 5.18 m. çiftlerde ise 6.10 m. dir.Bedensel Engellilerde klasik badminton oyun alanından sınıflandırmalarına göre farklılık gösteren servis ve oyun alanları aşağıdaki gibi belirtilmiştir.Şekil 1: BMSTL1,BMSTL2a,BMSTL2 oyun ve servis atış alanı. Koyu renkli bölge servis için geçerli alandır. Açık renkte belirtilen alan ise oyun alanını kapsamaktadır.

Şekil 2: BMW2 tekler oyun ve servis alanı. Koyu renkli bölge servis için geçerli alandır. Açık renkte belirtilen alan ise oyun alanını kapsamaktadır.

Şekil 3: BMW2 Çiftler oyun ve servis alanı. Koyu renkli bölge servis için geçerli alandır. Açık renkte belirtilen alan ise oyun alanını kapsamaktadır.

Şekil 4: BMW3 tekler oyun ve servis alanı. Koyu renkli bölge servis için geçerli alandır. Açık renkte belirtilen alan ise oyun alanını kapsamaktadır.Şekil 5: BMW3 Çiftler oyun ve servis alanı. Koyu renkli bölge servis için geçerli alandır. Açık renkte belirtilen alan ise oyun alanını kapsamaktadır.

SINIFLANDIRMALARA GÖRE FİLE

Ayakta oynanan BMSTL 1,BMSTL 2A, BMSTL 2, BMSTL3a, BMSTL3, BMSTU4, BMSTU5 ve erkeklerde 140 cm bayanlarda 135 cm boyları olan cücelerin BMDST6 (2) sınıflandırmasında sahayı iki eşit parçaya ayıran filenin direkler itibariyle yüksekliği 1.55 m. file ortasında ise 1.524 m. dir.

Tekerlekli Sandalye BMW2, BMW3 ile boyu 120 cm. aşağısında olan cüceler BMDST6(1) file direkler itibariyle 1.40 m. file orta noktasında ise 1.372 m. yükseklikte olmalıdır. Halen uygulanmayan oturarak oynanan Badminton da ise file orta nokta da, 1.176 m. direklerden ise 1.20 m.dir.

PUANLAMA

Bedensel Engelliler Badminton müsabakalarında puanlama klasik Badminton oyununda olduğu gibi; tekler ve çiftler müsabakalarının tamamında karşılaşmalar 3 set üzerinden oynanır. Her set 21 sayı üzerinden oynanır. Kategorilerin tamamında 21 sayıya ulaşan seti kazanırken, üç setten ikisini kazanan maçı kazanır. Setler 1-1 olursa 3. set oynanır ve bu seti alan maçı kazanmış olur. Müsabakalarda her hata sayı olarak kaydedilir. Servis karşı takıma geçtiği takdirde karşı takım aynı zamanda sayıda kazanmaktadır. Setlerde 20-20 beraberlik olmuş ise, set iki sayı uzatılır ve set 22 de sona erer. Eğer setteki durum 21=21,22=22,23=23,…..28=28 deki beraberlikler olmuş ise bu beraberliklerden dolayı set iki fark oluncaya kadar devam eder. Ancak, 29=29 beraberlikte set artık uzatılmaz ve 30. sayıyı ilk alan sporcu seti 30-29 kazanmış olur. Yani, bir set beraberlikler halinde ikişer farkı alıncaya uzatılır ancak bir set en fazla 30’a kadar uzatılır.

Klasik Badminton karşılaşmalarından farklı olarak Bedensel Engelli Badminton sporcuları, ferdi karşılaşmalarda tek, çift ve karışık çift olmak üzere üç kategoride de yarışabilirler. Engellilerin daha fazla yarışma yapabilmelerini sağlamak amacıyla yapılan bu uygulama birçok sporcu tarafından benimsenerek uygulanmaktadır.

BEDENSEL ENGELLİ BADMİNTON SPORCULARINDA SINIFLANDIRMA

Bedensel Engelliler Badminton Müsabakaları, Tekerlekli Sandalye, Ayakta ve Cüceler olmak üzere üç ana sınıflandırma üzerinden düzenlenmektedir.

Tekerlekli Sandalye

Bu sınıflandırma da yer alan BMW1 ve BMW2 aynı değerlendirme içine alınarak aynı müsabakalarda yer almaktadırlar. BMW3 ise ayrı bir sınıflandırma olarak yer almaktadır. Alt gruptan bir engelli üst grupta yarışmaya katılabilirken üst gruptan bir engelli alt grupta yarışmalara katılamamaktadır.

Tekerlekli sandalye sınıf 1 (BMW1): Oynayan elinde minimal motor kayıp olan (ancak bu kayıplar anlamlı düzeyde değil) C8 seviyesinin altındaki tetrapilejik oyuncular bu kategoridedir. Gövde pozisyonunun güvenliği bacağın ya da tekerlekli sandalyenin itilmesi ya da desteklenmesi serbest olan elin tutması ile sağlanır. Alt gövde sandalyenin sırt kısmıyla temas halindedir. Kolun geriye doğru hareketleri gövde rotasyonundaki kayıptan dolayı azalmıştır. Tekerlekli sandalyenin tasarlanmış hareketlerinde çoğunlukla dezavantajlıdırlar.

Tekerlekli sandalye sınıf 2 (BMW2): T12 seviyesinin altı paraplejik oyuncular bu kategoridedir. Gövde pozisyonunun güvenliği bacağın ya da tekerlekli sandalyenin itilmesi ya da desteklenmesi serbest olan elin tutması ile sağlanır. Alt gövde sandalyenin sırt kısmıyla temas halindedir. Kolun geriye doğru hareketleri gövde rotasyonundaki kayıptan dolayı azalmıştır. Tekerlekli sandalyenin tasarlanmış hareketlerinde çoğunlukla dezavantajlıdırlar.

Tekerlekli sandalye sınıf 3 (BMW3): L1 seviyesinin altı paraplejik oyuncular bu kategoridedir. Kas kuvvetinde tek veya her iki bacakta minimal yetersizlik. Dik oturma, normal kol ve gövde hareketleri görülür. Gövde hareketlerinde artış ancak boş olan elin tekerlekli sandalyeyi ya da bacağı desteklemesi tutması veya itmesiyle sağlanır.Ayakta Oynanan Badminton

Bu sınıflandırmada iki grup yer almaktadır, bel altı engeli olanlarla ve bel üstü engeli olanlar. Bel altı duruş olarak adlandırılan, bel altı engeli olanlar; BMSTL1,2 ve 3 olarak sınıflandırılırken. Bel üstü duruş olarak adlandırılan, bel üstü engeli olanlar; BMSTU4 ve 5 olarak sınıflandırılmıştır. Bedensel engellilere dahil edilen cüceler ise; erkeklerde 140 cm bayanlarda 135 cm boyları olan cüceler BMDST6 (2) ve boyu 120 cm. aşağısında olan cüceler BMDST6(1) olarak sınıflandırılmıştır.Bel altı duruş sınıf 1 (BMSTL1): Bacaklarda çok şiddetli bozukluk. Her iki bacağı tutan şiddetli çocuk felci. Bir taraf diz üstü, diğer taraf diz altı ampütasyon. Tam kesin olmayan omurilik yaralanmaları. Şiddetli felç. Oynadığı kol tarafını kapsayan ciddi felç

Bel altı duruş sınıf 2 (BMSTL2): Oyuncu ayakta durabiliyor ve bir veya iki bacağının kas kuvvetinde en az 20 puan azalma durumunda ya da buna eşdeğer hastalık durumunda. Bacaklarda orta düzey bozukluk. Fonksiyonel olmayan tek bacak. Tek bacakta çocuk felci. Tek dizüstü ampütasyon. Hareketi limitli olan kalça ve diz. Gözle görülür kısalığa sebep olan kalça çıkığı. İkisinde de orta düzeyde problem olan bacaklar. İkisinde de diz altı ampütasyon. Tamamlanmamış omurilik yaralanması, S1 düzeyinde spina bfidaBel altı duruş sınıf 3 (BMSTL3): Oyuncu ayakta durabiliyor ve bir veya iki bacağının kas kuvvetinde en az 10-19 puan azalma durumunda ya da buna eşdeğer hastalık durumunda. Bacaklarda çok hafif düzeyde bozukluk. Tek ayak bileği katılığı. Tüm metatarsalleri kapsayacak şekilde ön ayak ampütasyonu (ayağın en az 1/3 kısmının kaybı). Tam olmayan kalça çıkığı. Tek bir kalçanın veya dizin veya ayak bileğinin hareketinin kısıtlanması. Tek veya her iki bacakta en 10 puanlık kas kuvvet kaybına neden olan çocuk felciBel üstü duruş sınıf 1 (BMSTU4): Oynamayan kolda ciddi bozukluk. Minimal sakatlık : 50 puanlık kayıp. Tek taraf dirsek eklemi hizası veya üstünde ampütasyon . Tüm kolda paralizi ile seyreden brakial plexus lezyonu. Fonksiyonel olmayan bir el ve dirseği kapsayan kısalmış kol. Benzer sakatlıklar

Oynayan kolun maksimal salınma hareketi sırasında hızında gözle görülebilir azalma, koordinasyon problemleri, hareket aralığındaki ve kas kuvvetindeki kayıplar. Dahil olan eklemlerin birinin vuruş yönünde (forehand veya backhand) kas kuvveti MRC skalasına göre 4 değerinden büyük olmayacak. Hareket açıklığı omuz fleksiyonu, dirsek ekstansiyonu ve ön kol pronasyonu %30-50 oranında kayba uğramışsa.Hafif derece atetoz ve spastik monopleji durumundaki koordinasyonda. Benzer sakatlıklardaBel üstü duruş sınıf 2 (BMSTU5): Minimal sakatlık 30 puanlık kayıp veya oynamayan kolda orta düzeyde bozukluk. Tek taraf dirsek altı el bilek hizası veya üstü ampütasyon. Bazı fonksiyonların kaldığı brakial plexus yaralanmaları. Dirsek altı düzey ampütasyona benzer uzuv yokluğu

Oynayan kolda çok hafif bozukluk; Parmak ampütasyonları veya yokluğu. Fonksiyonel tutuşta katı el bileği. Elde ya da kol eklemlerinde zayıflık. Benzer bozukluklar

KAYNAKLAR

Özer. D.S., Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor.Nobel Yayın Dağıtım.Ankara;2001
Kalyon. T.A., Özürlülerde Spor. Bağırgan Yayınevi. Ankara; 1997
Yumuk. S., Badminton,Lale matbaası,Eskişehir;2004
www.parabadminton.org
http://www.tbesf.org.tr

Yönergeler ve Bilgi Formları
Kurullarımız
Antrenörlerimiz
Badminton
Badminton Foto Galeriler
HIZLI MENU
Ana Sayfa
Haberler
Duyurular
Etkinlikler
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
BRANŞLARIMIZ
Ampute Futbol
Atıcılık
Atletizm
Badminton
Bilek Güreşi
Boccia
Halter
Kayak
Masa Tenisi
Okçuluk
Oturarak Voleybol
TS Basketbol
TS Curling
TS Dans
TS Eskrim
TS Tenis
Yelken
Yüzme
KURUMSAL
Dopingten Korunalım 2019
Federasyon Personelimiz
Belgeler ve Formlar
Önceki Başkanlar
Yönetim Kurulu
Disiplin Kurulu
Denetleme Kurulu
Dopingten Korunalım
Genel Mevzuat
Tarihçe
Sağlık Kurulu
Email List